Varje dag skall alla i Sverige äta något som innehåller produkter från oss.

Vår affärsidé

Vi skall sälja och distribuera ingredienser till företag inom livsmedelsindustrin i Skandinavien så att våra produkter kan leva upp till konsumenternas förväntningar.

Vi förädlar livsmedel

På Kebelco har vi alltid haft ambitionen att distribuera bara de allra bästa råvarorna och ingredienserna till livsmedelsindustrin i Norden. Idag är vi en väletablerad distributör som förädlar varorna du förser dina kunder med.

Med expertis, servicekänsla och ett gediget kontaktnät som innefattar leverantörer och samarbetspartners runt om i världen så är Kebelco en pålitligt distributör och agenturföretag som alltid levererar.

Vi har ett stort spektra av kunder, allt från mejerier i stordrift till gårdsmejerier, glasstillverkare, konfektyrtillverkare, bryggerier, fiskodlare och hälsokosttillverkare.

Historia

  • Kebelco startade 2000 av Kent Jansson och Bengt Larsson
  • Kent arbetade sedan tidigare hos Chr. Hansen och Bengt på MB Sveda AB
  • Kebelco står för KE = Kent, BE = Bengt, L = utfyllnad och CO = Company
  • Vi representerar idag fler än 10 Europeiska leverantörer/ tillverkare

Det hållbara alternativet

På Kebelco strävar vi alltid efter nya och hållbara höjder. Samtidigt som vår högsta prioritet är kundens välbefinnande arbetar vi ständigt med att minska vår miljöpåverkan.

Av den och flera andra anledningar är Kebelcos kvalitets- och miljöcertifierande enligt ISO 9001 och 14001, EKO samt RSPO.

Nedladdningsbara certifikat

Kontaktpersoner

Niclas Jansson

VD niclas.jansson@kebelco.se +46 707 995851

Toney Ditlevsen

Försäljning toney@kebelco.se +46 762 485243

Gunilla Bertilsson

Försäljning gunilla@kebelco.se +46 768 677799

Casper Axell

Försäljning casper@kebelco.se +46 31 922033

Fredrik Rafstedt

Transport / Logistik fredrik.rafstedt@kebelco.se +46 31 166650

Fredrik Eriksson

Support fredrik.eriksson@kebelco.se +46 31 922032